Az esküvői vendéglista összeállítása sajnos nem olyan szórakoztató feladat, mint például a torta ízének kiválasztása. Néhány tippel segítünk, hogyan rendszerezhetitek úgy, hogy közben a családi béke is megmaradjon.
A szülő faktor
Jobb, ha felkészültök, hogy a vendéglista összeállítása nehéz feladat, különösen ha az egyik, vagy akár mindkét részről a szülők is részt vesznek a tervezésben. Ha anyagilag is támogatják a nagy napot, sokszor úgy érzik, hogy több beleszólásuk van. Ezért érdemes az elején tisztázni a terveiteket, mielőtt elfogadjátok a segítséget. Azonban sosem árt a családdal egyeztetni, mielőtt kialakítjátok a végleges listát, hogy ne érjensenkit meglepetés.
Megoldás lehet erre a problémára, ha előre megadtok a szüleiteknek is egy „keretet”, hogy hány vendéget hívhatnak ők. Előfordulhat, hogy nektek nem jut eszetekbe egy régi családi barát, de ők még rendszeresen tartják a kapcsolatot. Érthető, ha szeretnének büszkélkedni a nagy napon. Ezért – a családi béke érdekében is - jó egy kis mozgásteret hagyni nekik. Azt tisztázzátok előre, hogy vétójogotok van, hiszen ez a ti esküvőtök.
Készítsétek el az „Álom listát”
Amikor elkezditek összeírni a listát, nyugodtan írjatok le mindenkit, akit csak el tudnátok képzelni, hogy szívesen látnátok. Lehet az harmadunokatestvér, egy rég nem látott iskolatárs, bárki. Csak itt és csak ebben a fázisban még nem kell figyelembe venni az anyagi keretet. Később szűkíthetitek majd. Ez a lista is segíthet a felmerülő nevek szelektálásában. Ha sosem voltak az álom listátokon, nem kérdés, hogy a véglegesen sem kapnak helyet.
Realitás – a stressz elkerülhető
A számok világa nem éppen a legszórakoztatóbb dolog az esküvőtökkel kapcsolatban, de sosem szabad elfeledkeznetek róla. A vendéglistátok számát a költségvetés és a helyszín mérete határozza meg. Egy plusz meghívott rengeteg plusz költséggel jár, a vacsora árától kezdve a tortán keresztül, a székek bérléség. Ezzel mind számolnotok kell. Ezért jobb, ha azt a bizonyos számot inkább visszafogottan határozzátok meg, hogy maradjon hely a bővítésre anélkül, hogy felborítsa az egész tervet.
Hatkérdéses teszt – Valóban ott kell lennie?
Elérkeztünk ahhoz a ponthoz, ahol a megálmodott listát valós listává kell változtatnunk. Az alábbi kérdések segítségével könnyebb lesz a szűkítés:
- Beszéltem vagy találkoztam vele? – Ha mindkettőtök részéről nem a válasz, töröljétek. Valószínűleg a fent említett szülő faktor miatt a végleges listán úgyis fog szerepelni néhány ilyen név.
- Mikor láttam vagy beszéltem utoljára vele? – Ha nem találkoztatok személyesen az elmúlt 12-18 hónapban, vagy legalább nem beszélgettetek egy jót telefonon, akkor valószínűleg az esküvődre sem kell meghívnod. (Facebook chatelés nem számít!)
- Tudok a mindennapi dolgairól? – Olyanokkal vegyétek körül magatokat az esküvőn, akiknek a magánéletéről is szinte naprakészek vagytok és fordítva. Nem számít, ha 10 éve mindent tudtatok egymásról. Az a fontos, hogy most milyen a kapcsolatotok.
- De ők meghívtak az esküvőjükre! – Ha Titeket meghívtak, de azóta a kapcsolat megszakad, nem kell meghívnotok őket. (2. szabály) Ha azonban szeretnétek újraépíteni az elveszett barátságot, itt a remek alkalom!
- Munkatársak: Ha nem kellene együtt lennünk napi 8 órát, akkor is találkoznánk? – Ez egy fontos kérdés, mert sok plusz vendéget jelent. Át kell gondolni, hogy szívesen töltenétek-e velük a szabadidőtöket, vagy csak pusztán jó kollégák vagytok. Nehéz a kérdés, de senkit ne hívjatok meg azért, mert sok időt vagytok összezárva.
- Nem feszélyez a jelenléte? – Ha nem szeretnétek, hogy a főnök, vagy a cég vezérigazgatója tanúja legyen hajnali háromkor az „ünneplős arcotoknak”, hagyjátok ki a listáról. Ez a Ti esküvőtök, nem kell olyan, akinek a társaságában nem tudtok felszabadultan viselkedni.
A-lista, B-lista
Ha még mindig van, akit nem tudtok hova tenni, készítsétek el az A- és a B-listát. Az A-listán az egyértelmű meghívottakat tüntessétek fel. Így már képet kaphattok arról, hogy hány embert tehettek még be a B-listáról. A B-lista szűkítésénél is a fenti kérdések segíthetnek.
A pontos, átgondolt tervezés után fel kell készülnünk az esetleges kellemetlen kérdésekre is.
„Miért nem hívtatok meg?” Erre szerintünk a legegyszerűbb válasz az igazság. Őszintén el lehet mondani, hogy szívetek szerint őt is hívtátok volna, de az anyagi keret miatt szűkítenetek kellett a listát. Akivel évek óta nem beszéltetek, valószínűleg nem fog ilyen kérdéssel keresni Titeket.
Végezetül pedig itt találtok egy kompakt letölthető Excel táblát, amivel menedzselhetitek az elkészült listát.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.