Már több mint egy hete életbe lépett az áfacsökkentés az éttermi szolgáltatásoknál. Nagy változást egyelőre nem tapasztaltunk. Kérdés, hogy azért nem, mert a vendéglátóhelyek nem is terveznek árat csökkenteni, vagy azért mert a 9%-os áfa csökkenést amúgy sem éreztük volna meg?
„A parlament döntésének értelmében az éttermi étel- és a helyben készített, nem alkoholtartalmú italforgalomra a vendéglátás áfakulcsa két lépcsőben csökken, 2017-től 18 százalékra, majd 2018-tól 5 százalékra. Fontos, hogy a fenti összegek kizárólag az éttermi áfa csökkentését tükrözik, az éttermek a baromfihús és a tojás áfájának csökkenését is érvényesíthetik az étlapokon.” – írta a 24.hu
A szakma és a vendégek is kétkedve fogadták az új áfakulcs bevezetését. A vendéglátóhelyek szerint hiába csökkentik az alapanyagok és a szolgáltatás áfáját, ha más területeken (pl. járulékok) viszont plusz kiadásokkal kell számolniuk. A vendégek szemmel látható változást vártak a módosítás hatására, ám ez gyakorlatilag sehol nem történt meg. A januári átállás után mindenkinek rossz szájíze maradt: a fogyasztók a lenyelt hasznot, a szolgáltatók pedig a plusz bevételt hiányolják.
Egy, a fiatalok között nagyon népszerű belvárosi hely tulajdonosát kérdeztük, milyen tapasztalataik voltak az áfacsökkentéssel kapcsolatban:
„Nem változtattunk az árainkon az átállás miatt, így nekünk nem volt plusz költségünk sem vele (pl. kiadványok újranyomtatása, grafikai költség). Az egyedüli nehézséget a pénztárgép mellőzése és a nyugtatömb használata jelentette a gép szervizelése alatt. Nem tervezünk változtatást a későbbiekben sem.”
A Lehel téren évtizedek óta tojást áruló család csökkentett az árain, a vevők számon is kérik rajtuk azt a pár forintot. Ők azt mondják, rosszabbul jártak az áfacsökkentéssel, hiszen a korábbi években nem emeltek árat, mert a szupermarketek ajánlataival így is nehezen tudnak versenyezni, januárban viszont muszáj volt csökkenteniük. A vásárlók örülnek az alacsonyabb árnak, ám nem vesznek több tojást a szokásosnál, így a remélt többlet az eladónak veszteségként könyvelhető el.
Talán azok az egyszemélyes vállalkozások jártak jól, akik olcsóbb beszerzési áron jutnak alapanyagokhoz, ám pl. KATA-ként nem kell többet fizetniük a járulékokra. Sok olyan otthonról dolgozó cukrász, hobbicukrász van, akik kisebb kávézóknak készít süteményeket. Nekik talán valóban több pénzük marad a kasszában hó végén. Egyébként sem a vendéglátósok, sem a vendégek nem látják az áfacsökkentés hatását – még.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Akkor is megdöglesz ha a fára mászol 2017.01.12. 15:55:53
Mikozben a jarulek is csokkent
Undorito vagy
nick papagiorgo 2017.01.12. 16:12:51
Mert miért is volt muszáj csökkenteniük illetve miért is jártak rosszul?
Annyiért adja, amennyiért akarja, max nem veszik meg.
Illetve ha csökken rajta az áfatartalom, attól az eladó nem jár "rosszul". A vevő jár jól, az állam jár rosszul, az eladónak meg tökmindegy.
Ez tiszta hülyeség így.
Az éttermi áfacsökkentésről meg:
Aki nem azért jár bizonyos éttermekbe, mert finom a kaja, jó a kiszolgálás, nagyok az adagok stb. stb, hanem azért, mert csökken (-teni kellett volna) az ÁFát, az kb meg is érdemli.
Borravalóra többet ott hagy.
Az Onyxba kellene elmenni és ott reklamálni, hogy csökkent a csirkehús, a tojás áfája meg a vendéglátásé is, tehát a negyvenezer forintos menüsort legalábbis 38 ezerért kéne adni, vagy még kevesebbért :)