Homola Szabolcs szeret vitorlázni, főleg a Balatonon. Szeretett volna egy kis házat és borospincét közel a magyar tengerhez, de mégis távol a nagy turistaforgatagtól, egy kicsit nyugisabb helyen. Paloznakra esett a választás, ugyanis ennek a kis falunak sikerült megőriznie intimitását, nincsen strandja, se vasútállomása.
Összetéveszthető nevek: Homola és Homonna
Az első szüret 2009-ben zajlott le egy kisebb területen. Azóta nagy változások mentek végbe: jelenleg 15 hektár szőlővel rendelkeznek, 2,5 hektárnyi területről pedig felvásárolják a szőlőt. Évi 30 ezer palackra terveztek eredetileg, mára viszont elérték, hogy évente 60000 palack kerüljön kereskedelmi forgalomba. Homola Szabolcs nevét könnyű összekeverni Homonna Atilláéval, aki szintén kulcsfigura a borászat életében. Attila a tokaji borvidékről hozta szakértelmét, ahol főképp Furminttal, és Hárslevelűvel foglalkozott. Jelenleg ő a pincészet vezető borásza, az ő elképzelései szerint zajlanak a folyamatok, ő tervezi meg a borok arculatát.
Kedves kis asztalkák
A Furmint reneszánsza?
A Furmint készítése a Balatonfüred-Csopaki borvidéken első ránézésre érdekes vállalkozásnak tűnhet, hiszen a terület elsősorban az Olaszrizling hazája. Ám ha jobban utánajárunk a dolgoknak, rájövünk, hogy a Furmint elterjedt fajta volt a környéken a filoxéra pusztítása előtt, úgyhogy talán is annyira elrugaszkodott az ötlet, Jelenleg a Furmint a harmadik kiemelt fajta a pincészetben.
Egyre több balatoni borász kísérletezik azzal, hogy újraélessze ezt a nemes, ősi magyar fajtát a megfelelő klónokkal. A Furmint más arcát mutatja itt, mint Tokajban, minerálisabb, és a savak máshogy alakulnak a talaj tulajdonságai miatt. Innen hiányzik az a jellegzetes tokaji, botrytises mikroklíma, ezért az aszúkészítés lehetősége nem merül fel. Csopak elsősorban a mineralitásról, a könnyedségről, a szerethető gyümölcsösségről szól. Ez persze nem egyenlő a karakter hiányával, azonban az a markáns, súlyos és komoly ízvilág, ami Tokajra jellemző, itt nem található meg.
Lenyűgöző panoráma
Nem csak fehérben gondolkodnak
Kékfrankosuk egészen kiváló kirobbanó gyümölcsösségével, lehengerlő fűszerességével. A korty hosszú, a test tömeges. Tüzes, de mégis könnyű, és friss. Érdekes, hogy ilyen szépen meg lehet valósítani az északi osztrák stílust a Balatonon. A Tihanyi-félsziget kitűnő feltételeket biztosít a Kékfrankos számára: a dombok félkörben ölelik körbe a területet(így biztosítván a védettséget és a meleget), míg a Balaton felől frissítő szellők érkeznek, hogy megőrizzék az esetleges rothadás veszélyét csapadékosabb időszakban (a Kékfrankos ugyanis érzékeny a csapadékra).
A pincészet a Cabernet Sauvignon és Syrah fajtákról se feledkezett meg. Utóbbiról tudni kell, hogy rendkívül "hisztérikus" fajta, nagyon kényes, ezért rosszabb évjáratokban csak sillerbort lehet belőle előállítani. A siller egyfajta átmenetnek tekinthető a rozé és a vörösbor között, mind színben, mind textúrában. Voltaképpen egy vékonyabb, gyümölcsösebb vörösbor.
Néhány szót a rozék is érdemelnek. Homoláéknál csak reduktív eljárással készülnek a rózsaszín finomságok, vagyis soha nem kerülnek hordóba, így őrizvén meg frissességüket és gyümölcsösségüket. A Balaton közelében ez így ideális is, forró, nyári napokon sokkal jobban csúszik egy ilyen rozé, mint provanszi stílusú, testes, hordóban érlelt társai.
100% Rizling palackok
Két sorozat: Homola és 100%
Két fő kategóriára oszthatjuk fel a Homola borokat: dűlőválogatott, hordós érlelésű tételek (Homola sorozat), illetve friss, nyári reduktív tételek (100% sorozat). A 100% sorozat húzóbora a 100% Balaton (Olaszrizling-Szürkebarát-Tramini cuvée), ez nagyon fogy, igazi sláger. De a 100% Rizling, a 100 % Szürkebarát és a 100% Habzó is megállja a helyét.
Dűlő válogatott boraik szigorúan a kiemelt dűlőkből, mint pl. a Hajnóczy dűlő- származó szőlőkből készülnek, Ezeken a területeken hozamkorlátozást alkalmaznak. A Homola sorozat borai spontán erjedéssel készülnek, ami azt jelenti, hogy nem használnak fajélesztőt. Zsandár Tamás elmondása szerint ez egy nehezebb, ugyanakkor izgalmasabb játék: így tényleg az évjáratot, a fajtát, a gyümölcsöt kapjuk meg a poharunkban, viszont a kockázati tényezők is magasabbak. A hordós érlelés átlagosan hat hónapig tart, folyamatos kóstolással döntik el, mikor lesz ideális a bor.
A friss, reduktív 100% sorozat tagjaival nincs ennyi gond. Kapnak beoltást, részben vezetett erjedéssel készülnek. A 100% Balaton fantázianév, mely az életérzést hivatott átadni. Azt a feelinget, amikor egy pohár rizlinggel ülve a teraszon elénk tárul a Balaton látványa a Tihanyi-félszigettel, és a hosszú szőlősorokkal együtt. Ez valójában visszaadhatatlan. Ezt meg kell élni, meg kell tapasztalni. A 100% Balaton nagyon jó nyári bor lett, a Tramini adja az illatot, a Szürkebarát a testet, az olaszrizling pedig a savakat. Ez így szép, így kerek. Hibátlan!
A Homola pincészet a jövőre is tervez. Folyamatos bővítésekben, fejlesztésekben gondolkodnak. Céljuk, hogy évi forgalmukat 100-150 ezer palackra tornázzák fel. Szeretnék a pincét is bővíteni, valamint új borászatokat építeni. Sok sikert kívánunk ehhez!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.